Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Rodzice często napotykają różnorodne problemy z wykonywaniem kontaktów z dzieckiem w czasie wakacji.

Aby minimalizować potencjalne problemy, warto wcześniej planować letni wypoczynek, aby oboje rodzice mieli szansę na wakacyjny wyjazd z pociechą.

W ten sposób dziecko może mieć zapewniony wypoczynek i spędzenie czasu z każdym z rodziców.

W celu osiągnięcia porozumienia z drugim rodzicem warto kierować się tym, co jest najlepsze dla dziecka – a na pewno korzyścią będzie, jeśli dziecko będzie miało zagwarantowany podwójny wypoczynek.

W sytuacjach skomplikowanych warto skorzystać z pomocy prawnika, aby uporządkować kwestie prawne i organizacyjne, w przypadku braku chęci współdziałania ze strony drugiego rodzica może okazać się konieczne skierowanie sprawy na drogę sądu, aby zagwarantować sobie prawo do wypoczynku z dzieckiem i aby drugi rodzic to prawo respektował.

Problemy z wykonywaniem kontaktów z dzieckiem w wakacje

Najczęstsze problemy z wykonywaniem kontaktów z dzieckiem w wakacje

Oto niektóre z najczęstszych wyzwań:

Konflikty dotyczące harmonogramu

Rodzice mogą mieć rozbieżne plany wakacyjne, co może prowadzić do trudności w uzgodnieniu, kiedy i jak długo każde z nich będzie spędzać czas z dzieckiem.

Czytaj dalej >>>

W wielu sprawach Klienci, zanim jeszcze podejmą decyzję o składaniu papierów rozwodowych, konsultują się ze mną wcześniej, żeby dowiedzieć się, jak przygotować się do sprawy rozwodowej.

Jak przygotować się do sprawy rozwodowej

Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

Głównym wątkiem, wokół którego toczy się nasza rozmowa, jest to, jakie dowody są ważne w sprawach rozwodowych i jak je zabezpieczyć.

Pewnie zdajesz sobie sprawę, że każda sprawa rozwodowa jest inna, a dowody na poparcie własnego stanowiska będą inne dla każdej ze spraw, ale istnieje kilka ważnych aspektów, które są tożsame dla każdej sprawy.

Czytaj dalej >>>

Pozbawienie rodzica władzy rodzicielskiej nad dzieckiem odbywa się na drodze sądowej i jest poważnym krokiem. Przesłanki do pozbawienia władzy rodzicielskiej są określone w polskim Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym.

Kiedy Sąd pozbawi rodzica władzy rodzicielskiej

Według artykułu 111 § 1 tego Kodeksu Sąd może pozbawić rodzica władzy rodzicielskiej, gdy:

  1. Wykonywanie przez rodzica władzy rodzicielskiej nie może się odbywać ze względu na trwałą przeszkodę.
  2. Rodzic nadużywa władzy rodzicielskiej.
  3. Rodzic rażąco zaniedbuje obowiązki względem dziecka.

Decyzję o pozbawieniu władzy rodzicielskiej podejmuje sąd rodzinny, który bierze pod uwagę dobro dziecka i wszystkie okoliczności sprawy.

Każda taka sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, z uwzględnieniem najlepszego interesu dziecka.

Czytaj dalej >>>

W sytuacjach rozwodowych spotykam się z problemami, kiedy małżonkowie rozstają się, mają już odrębne miejsca zamieszkania, osobne konta, nawet często są w toku sprawy rozwodowej, natomiast jedna osoba nie wyraża zgody na ustanowienie rozdzielności majątkowej przez notariusza, a drugiej stronie na rozdzielności zależy. Zdarzają się też sytuacje, kiedy zasadna byłaby rozdzielność z datą wsteczną, bo drugi małżonek dokonał czynności, które nie są korzystne lub są wręcz dokonane ze szkodą, przykładowo trwonił majątek lub zbywał aktywa.

Małżonek może nie chcieć rozdzielności, bo funkcjonowanie w ustroju wspólności majątkowej jest mu wygodne albo gdy z czysto ludzkich pobudek nie chce, by drugi z małżonków uzyskał to, na czym mu zależy.

Niestety zdarzają się też sytuacje, kiedy jeden z małżonków pragnie rozdzielności, ponieważ drugi małżonek zachowuje się w sposób niegospodarny lub pozostaje pod wpływem nałogu i trwoni majątek.

Na szczęście w wielu sytuacjach można zapobiec konsekwencjom takiej niegospodarności albo ustrzec się przed niekorzystnymi działaniami drugiego małżonka ustanawiając ustrój rozdzielności majątkowej.

Nie jest konieczna zgoda drugiego małżonka, o rozdzielności zadecyduje Sąd.

Rozdzielność majątkowa małżeńska z datą wsteczną

Rozdzielność majątkowa

Zgodnie z brzmieniem art. 52 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej.

Co do zasady rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia, ale w wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu.

Czytaj dalej >>>

Jak ochronić dziecko w rozwodzie?

Aleksandra Gaczek06 lutego 2023Komentarze (0)

Jestem pełnomocnikiem specjalizującym się w postępowaniach rozwodowych i majątkowych.

Na co dzień mam wgląd w sytuacje rodzin po rozstaniu małżonków, wiem jak ich postępowanie może wpływać na dzieci.

Dzieci rozwód przeżywają zawsze, nawet jeśli rodzice myślą, że nie są świadome sytuacji i podejmują kroki, aby wszelkie sprawy załatwiać ugodowo i bez większych konfliktów.

Nawet jeśli stan po rozstaniu jest stanem lepszym, bo spokojniejszym dla dzieci przez wzgląd na koniec nieustannych kłótni, napięć i awantur – dzieci rozwód przeżyją zawsze.

Jak ochronić dziecko w rozwodzie

Może zezłościsz się czytając ten wpis, ponieważ jako rodzic podejmujesz wiele starań o to, by uchronić dziecko lub dzieci przed negatywnymi skutkami rozwodu, jednak musisz wiedzieć, że rozwód to zawsze stres dla dziecka – dlatego że pociąga za sobą zmianę. A każda zmiana, nawet na lepsze, powoduje stres.

Czytaj dalej >>>